Zaznacz stronę

Trendy w aplikacjach mobilnych na androida

Od kilku lat obserwujemy niezwykle poważne zmiany w aplikacjach mobilnych. Deweloperzy pragną dostosowywać swoje produkty do trendów, które niejednokrotnie potrafią sprawić, że dana aplikacja jest niezwykle popularna oraz wysoko oceniana. Oczywistym faktem jest, że przestarzały interfejs oraz nieaktualne rozwiązania programistyczne mogą skazać daną aplikację na porażkę. Można powiedzieć, że wystarczy jeden z tych czynników, ponieważ nawet najpiękniejsza aplikacja zostanie źle oceniona jeśli będzie działać zbyt wolno lub niewłaściwie – szczególnie dotyczy to środowiska jakim jest system Android, ponieważ proces weryfikacji jest zwykle łagodniejszy od tego, jaki dostępny jest u konkurencji. Aplikację na Androida jest łatwiej umieścić w kanale dystrybucyjnym.

Dobry UX w androidzie jest kluczowy

Od kilku lat pojęcie UX (User Experience) jest coraz bardziej popularne u deweloperów. W dzisiejszych czasach nie wystarczy perfekcyjnie napisany kod, czy odpowiednio dobrane grafiki – liczy się filozofia działania, intuicyjność oraz sprawienie, że użytkownik od razu będzie potrafił korzystać z aplikacji bez żadnego samouczka czy wprowadzenia. Mimo tego twórcy niektórych aplikacji wprowadzają takie rozwiązania, aby zaznajomić użytkownika z podstawową funkcjonalnością. Nie zmienia to jednak faktu, że dobry interfejs obroni się sam.

Nie zapominajmy o odpowiednich grafikach

Już wiemy, że dobre grafiki nie spowodują, że aplikacja będzie dobrze oceniana, jednak nie należy tego lekceważyć. Odpowiednio dobrane i przygotowane pliki graficzne sprawią, że nasza aplikacja na androida będzie przyjemna w korzystaniu. Należy tutaj zwrócić uwagę, aby na odpowiednim urządzeniu wyświetlała się prawidłowo. Niestety androidowi deweloperzy nie mają lekko – na rynku jest tyle urządzeń o różnych ekranach, że niemożliwe jest dobrać grafiki idealnie pod każdy smartfon. Na szczęście można skorzystać z wielu udogodnień zintegrowanego środowiska programistycznego, który ułatwia te kwestie.

A co z animacjami w androidzie?

Projektując aplikację na platformę Android należy uważać, by nie przesadzać z ilością animacji. O ile nasze urządzenie testowe może być wysoce wydajne, to należy pamiętać, że ogromna grupa użytkowników może korzystać ze słabszych jednostek. Subtelna i przemyślana animacja podkreśli charakter aplikacji oraz sprawi, że będzie wydawać się „żywa”. Jednymi z najpopularniejszych animacji są wskaźniki postępu, gdy jakaś treść ładuje się. Najczęściej jest to obracające się kółko. Ogromna pochwała dla deweloperów, którzy tworzą własne animacje ładowania się treści np.: animowane logo danego produktu.

Dobre rozwiązania programistyczne w środowisku android

Należy pamiętać, że aktualne i sprawdzone techniki programistyczne to trzon projektowanej aplikacji. Każdy szanujący się deweloper powinien korzystać z aktualnych i sprawdzonych rozwiązań, które sprawią, że aplikacja na android będzie funkcjonalna oraz wydajna. W tym miejscu należy jednak zastanowić się nad wsteczną kompatybilnością – czy aby najnowsze biblioteki nie zamkną nam drogi do użytkowników ze starszym oprogramowaniem? Ten problem możemy rozwiązać czytając ten artykuł. Programując aplikację trzeba znaleźć złoty środek pomiędzy ilością wspieranych urządzeń a najnowszymi bibliotekami. Takie podejście zapewni nam optymalną sytuację w której nasza aplikacja zostanie na pewno doceniona pod względem technicznym.